Terugblik minisymposium: Armoede in relatie tot huiselijk geweld en kindermishandeling

Impact van armoede en onveiligheid scherp in beeld gebracht

Op 13 november kwamen ruim driehonderd professionals uit het onderwijs, zorg, veiligheid en het sociaal domein samen in Theater De Vest voor een middag die binnenkwam. Het minisymposium over armoede in relatie tot huiselijk geweld en kindermishandeling liet niemand onberoerd. De combinatie van wetenschap, praktijk en persoonlijke verhalen maakte glashelder hoe groot de impact van geldzorgen en onveiligheid in gezinnen kan zijn. Maar ook hoe belangrijk het is dat we als netwerk alert blijven. Tijdens het minisymposium was er tevens aandacht voor het 10-jarig bestaan van Veilig Thuis.

Programma

Boeiend en indrukwekkend programma

De middag startte met een krachtige voorstelling van Studio52nd. De jonge makers lieten in indringende scènes zien hoe het voelt wanneer schulden en schaamte het dagelijks leven beheersen. De échte verhalen achter de cijfers gaven meteen urgentie aan het thema. Daarna nam Mirre Stallen ons mee in wat er gebeurt in het brein wanneer stress en zorgen de regie overnemen. Haar onderzoek liet zien hoe deze druk niet alleen beslissingen beïnvloedt, maar ook de ontwikkeling van het kinderbrein raakt. Na haar lezing gingen de workshoprondes van start. Deelnemers hadden zich van tevoren hiervoor opgeven.

Workshoprondes

Tijdens de workshoprondes (zie onder) doken deelnemers dieper in herkenning, signalering en handelingsperspectief. Van armoede bespreekbaar maken tot signalen van financieel misbruik bij ouderen. In alle sessies stond één vraag centraal: wat kun jij als professional vandaag al anders doen?

  • Lezing Vergeet de school niet – Liselotte van Loon-Dikkers, Msc (Medior onderzoeker Verwey Jonker Instituut)
  • Workshop Achter de voordeur; praten over armoede met oog voor het hele verhaal – Lilian de Kleuver en Vanna Monni (medewerkers Veilig Thuis NHN)
  • Workshop Opgroeien in armoede – Robin Koper (Onderzoeker/Adviseur Nederlands Jeugd Instituut)
  • Financieel misbruik van ouderen – Oscar Balkenende (Adviseur ouderen en veiligheid, NRI BV)

Ruimte voor ontmoeting

Naast inhoud was er ruimte om elkaar te ontmoeten. De gesprekken tijdens de netwerklunch en pauze lieten zien hoe waardevol het is om ervaringen te delen en te ontdekken dat niemand dit werk alleen hoeft te doen.

Videoboodschap Kinderombudsman

Het minisymposium werd afgesloten met een videoboodschap van de Kinderombudsman, Margrite Kalverboer. Zij gaf ons een reminder dat kinderen die in onveiligheid leven ons elke dag nodig hebben.

Met deze middag zetten we als regio weer een stap vooruit

De inzichten, het netwerk en de gedeelde verantwoordelijkheid geven richting voor de komende jaren. Dank aan alle deelnemers voor hun betrokkenheid en openheid.